Fornir kamienny – jakie ma zalety? Gdzie można go zastosować?

Fornir kamienny – jakie ma zalety? Gdzie można go zastosować?
Autor Anna Lipka
Anna Lipka1 października 2024 | 4 min

Fornir kamienny to dekoracyjny materiał wykończeniowy, który zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Elegancki wygląd w połączeniu z właściwościami kamienia naturalnego oraz tapety wpływają na jego popularność. Fornir kamienny stosuje się między innymi do wykończenia elewacji, ścian, kominków oraz mebli. Stanowi on alternatywę dla tradycyjnych materiałów wykończeniowych. Jakie zalety posiada fornir kamienny? Czy przyklejanie forniru jest trudne? Odpowiadamy poniżej w naszym artykule!


Fornir kamienny można zastosować niemal w każdym miejscu, gdzie tylko zechcemy.

Fornir kamienny – podstawowe informacje

Fornir kamienny, znany też jako tapeta kamienna, to cienka warstwa naturalnego kamienia (np. marmuru, granitu, piaskowca). Jest wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Jest on dostępny w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Fornir kamienny jasny, czarny albo w innych odcieniach pozwala na tworzenie eleganckich i niepowtarzalnych elewacji i wnętrz.

Fornirów kamiennych używa się do efektownego wykończenia dowolnych wnętrz i każdej powierzchni, poza posadzkami. Fornir kamienny jest ciekawym pomysłem na wykończenie kuchni. Na to rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba osób. Obecnie minimalizm jest w modzie i właśnie do wnętrz tego typu dekoracyjny kamień pasuje najlepiej.
Czy montaż forniru kamiennego jest trudny? Naklejanie forniru jest precyzyjną, jednak niezbyt trudną czynnością.

Jak powstaje kamienny fornir?

W praktyce produkcja forniru nie jest niczym skomplikowanym i składa się z kilku kroków. Fornir kamienny wytwarza się w trakcie procesu rozwarstwienia dużych bloków naturalnego kamienia. Kamienne bloki rozdziela się na cienkie płaty za pomocą bardzo wysokiej temperatury. Po powstaniu cienkich plastrów kamiennych następuje etap ich obróbki, czyli piaskowania, szlifowania i polerowania. Podczas obróbki usuwa się wszelkie nierówności i zanieczyszczenia. Potem za pomocą specjalistycznych maszyn dokonuje się zespolenia forniru kamiennego, włóknem szklanym oraz wzmocnienia go żywicą poliestrową. Efektem jest tapeta kamienna o grubości od 1 do 3 mm. Warto wspomnieć, że każdy wytworzony płat forniru kamiennego ma unikatowy wygląd – na całej jego powierzchni wzór nie jest identyczny i nie ma dwóch takich samych egzemplarzy!

Jakie zastosowanie mają forniry kamienne?

Niemal wszystkie wzory forniru mają podobne zastosowania. Tego typu produkty możemy stosować jako fornir na ścianę lub jako fornir kamienny na meble. Jest bardzo prosty w montażu, a do tego łatwy w utrzymaniu czystości. Za pomocą forniru możemy np. zaaranżować ogrodzenie wokół naszego domu, wykorzystać go do dekoracji grilla albo ogrodowej wędzarni. Fornir kamienny możemy zastosować we wszystkich wnętrzach oraz na zewnątrz. Doskonale sprawdza się w salonach, kuchniach czy łazienkach. Jest dobrą okładziną na kominki, meble, drzwi oraz elewacje.

Fornir kamienny czarny to świetny materiał na cokół domu (zwany również podmurówką). Cokół jest zazwyczaj narażony na uszkodzenia i zabrudzenia podczas wszelkich prac domowych i ogrodowych. Trwały, elastyczny fornir kamienny bez problemu poradzi sobie z tym wyzwaniem. Nawet w przypadku pojawienia się najgorszych zabrudzeń wystarczy odrobina wody. Kamienny fornir możemy też wykorzystać do drobniejszych dekoracji. Przykładem są panele między szafkami kuchennymi. Fornir kamienny sprawdzi się szczególnie w okolicy blatów kuchennych, zlewów czy szafek. Ten łatwy w utrzymaniu czystości kamień bardzo dobrze tam pasuje. Dodatkowo fornir kamienny sprawdza się jako wykończenie lekkich ścian oraz innych miejsc, w których zastosowanie ciężkich płytek kamiennych nie będzie możliwe.

W środku domu fornir kamienny jest używany głównie ze względu na duże dekoracyjne walory. Bardzo często używa się go do akcentowania ścian, którym dodaje głębi i nadaje efektu 3D. By podkreślić walory dekoracyjne forniru kamiennego, warto oświetlić powierzchnie nim pokryte, np. za pomocą taśmy ledowej.

Zalety forniru kamiennego

Jednymi z największych zalet forniru są jego uniwersalność i elastyczność, które przekładają się na prosty montaż. Elastyczność sprawia, że praca z tym materiałem i jego przewożenie są mocno ułatwione. Wystarczy trochę słońca i zyskujemy maksymalną elastyczność forniru kamiennego. Możemy go szybko zwinąć w rulon i włożyć do auta. Produkt jest bardzo lekki, a przy tym trwały, dzięki czemu większość wariantów forniru możemy stosować nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz, np. przy wejściu do domu.

Jeśli decydujesz się na wykończenie z forniru kamiennego, nie musisz obawiać się o widoczne oznaki zużycia materiału. Płytki ceramiczne albo szklane mogą się zniszczyć nawet podczas przenoszenia mebli. Wystarczy, że przypadkiem wypuścimy z rąk ciężką komodę, która uderzy w płytkę (wymiana będzie niezbędna). To samo dotyczy wykończenia, w których użyto przeciętnego kamienia dekoracyjnego. Klasyczna farba może zostać zniszczona nawet przy najprostszych codziennych czynnościach, np. ochlapanie ściany kawą.


Tapety z kamienia naturalnego nie zawierają sztucznych dodatków. Jest to kamień naturalny w 100%, który powstaje dzięki w pełni naturalnym reakcjom chemicznym. W otoczeniu fornirów możemy poczuć się jak na łonie przyrody.

Podsumowanie

Fornir wykazuje odporność na wszystkie warunki atmosferyczne: wilgoć, promienie UV, zmiany temperatur. Jeśli zostanie odpowiednio zamontowany, będzie spisywał się równie dobrze, jak płytki kamienne. Płytki wykonane z kamienia naturalnego są odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu fornir kamienny sprawdzi się praktycznie wszędzie. Wewnątrz fornir kamienny jest szczególnie polecany przy wykańczaniu ścian w salonach oraz w formie ozdób kominka. Biorąc pod uwagę powyższe zalety, nic dziwnego, że fornir zyskuje coraz więcej zwolenników!

5 Podobnych Artykułów

  1. Odmiany aloesu: Kompleksowy przewodnik po różnych rodzajach
  2. Biała szałwia uprawa - jak uprawiać tę roślinę w ogrodzie?
  3. Borówka amerykańska - TOP 5 odmian do uprawy w ogrodzie
  4. Jak kino kształtuje obraz polskiej wsi?
  5. Wybór idealnej odmiany żółtej cukinii dostosowanej do Twoich potrzeb
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Anna Lipka
Anna Lipka

Jestem ogrodniczką z sercem i założycielem portalu dedykowanego ogrodnictwu oraz życiu w harmonii z naturą. Moja pasja to tworzenie zielonych oaz, gdzie rośliny i ludzie mogą współistnieć w zrównoważony sposób. Z ponad dekadą doświadczenia w uprawie roślin, projektowaniu przestrzeni i zrównoważonym życiu, moim celem jest inspirowanie innych do wprowadzenia natury do swoich domów i ogrodów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NewsŁawki miejskie – praktyczny poradnik

Ławki miejskie od zawsze stanowią nieodzowny element przestrzeni publicznej. Umożliwiają odpoczynek, spotkania z przyjaciółmi oraz chwilę wytchnienia podczas spacerów. W artykule dowiesz się, jakie funkcje mogą pełnić ławki miejskie, jak wpływają na jakość życia w miastach oraz jakie trendy obecnie dominują w ich projektowaniu.

NewsJak zaprojektować łazienkę z myślą o dziecku? - Najlepsze sposoby

Projektowanie łazienki z myślą o dziecku to wyjątkowe zadanie, które wymaga uwzględnienia wielu aspektów, od bezpieczeństwa po estetykę. Stworzenie przestrzeni, która jest nie tylko funkcjonalna, ale także przyjazna i atrakcyjna dla najmłodszych użytkowników, może znacznie ułatwić codzienne rytuały higieniczne. Ponadto to rozwiązanie jest w stanie zachęcić dzieci do samodzielności.